SPOTKANIA I AKCJE



LISTOPAD 2019 

W dniu 20.11.2019 r. odbyła się prelekcja dla rodziców na temat: "Nastolatki a narkotyki", która została przeprowadzona przez pracownika Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach. Prelekcja pokazała problem zażywania narkotyków przez dzieci i młodzież w trzech częściach. Poprzez ujawnienie skali używania narkotyków, druga część spotkania obejmujmowała ogólne wiadomości na temat uzależnień, trzecia dotyczyła podziału oraz opisu substancji zmieniających świadomość.


PAŹDZIERNIK 2019 
W październiku odbyły się zajęcia z pracownikami Straży Miejskiej: 
klasy V "Bezpieczeństwo w internecie"
klasy VI "Odpowiedzialność prawna nieletnich"

W klasach I przedstawiciele Policji w Katowicach przeprowadzili zajęcia na temat: "Bezpieczna droga do szkoły"


WRZESIEŃ 2019
W klasach V, VII i VIII odbyły się zajęcia z pracownikami Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach na temat: "Smak życia, czyli debata o dopalaczach".

LUTY 2019
W dniu  7 lutego 2019 r. odbyło się  spotkanie z policjantem dla uczniów klas 8 pt: "Młodzież a narkotyki"

STYCZEŃ 2019
Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom zaangażowanym w akcję "Opatrunek na ratunek". Wszystkie zebrane środki opatrunkowe wysłaliśmy do Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". Zostaną one przekazane szpitalom misyjnym w Afryce.



GRUDZIEŃ 2018
W dniu 11 grudnia dla klas I - IV odbyło się świąteczne przedstawienie zorganizowane przez studentów Akademii Ekonomicznej w Katowicach pt. "O smoku cukierniku". Za wszystkie przyniesione przez uczniów słodycze - serdecznie dziękujemy:):):). Zebrane słodkości zostaną przekazane potrzebującym dzieciom.





LISTOPAD 2018
W dniu 21 listopada 2018 r. odbyło się spotkanie dla rodziców i nauczycieli pt. "Akademia bezpiecznego internetu". Wykład prowadziła pani Agnieszka Moś, dyrektor Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 5 w Katowicach.

PAŹDZIERNIK 2018 
W dniu 4 października odbyło się spotkanie z policjantami V Komisariatu Policji w Katowicach. Uczniowie klas pierwszych przypomnieli sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, zobaczyli od środka policyjny radiowóz oraz pouczający film, jak zachować się wobec obcych.

PAŹDZIERNIK 2017
4 października zagościł w KLASACH PIERWSZYCH POLICJANT -  NASZ DZIELNICOWY p. Sebastian.  Uczniowie: przypomnieli sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, zobaczyli pouczający film, jak zachować się wobec obcych oraz zaśpiewali piosenkę "Pan policjant". Każde dziecko otrzymało sznupkowy plan lekcji oraz odblask. Czekamy na kolejną wizytę.


CZERWIEC 2017
13 czerwca 2017 r. w klasach IV – V odbyły się zajęcia profilaktyczne z pracownikami straży miejskiej w Katowicach na temat „Bezpieczeństwo w sieci”.  W trakcie zajęć uczniowie uzyskali informacje na temat tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem nowych technologii.

Cyberprzemoc, to przemoc przy użyciu mediów elektronicznych, przede wszystkim Internetu i telefonu komórkowego, m. in.:  wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych, robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie go w Internecie bez zgody osoby nagrywanej lub podszywanie się pod kogoś w sieci.

KWIECIEŃ 2017
W dniu 28.04.2017 r. dla klas VI odbyło  się spotkanie z pracownikiem straży miejskiej w Katowicach na temat: "Odpowiedzialność prawna nieletnich". 


LISTOPAD 2016
W dniu 30 listopada 2016 r. odbyło się  spotkanie dla rodziców pt: "Młodzież a narkotyki". Wykład prowadziła pani Anita Stachowiak, pracownik Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach.


WRZESIEŃ 2016 

W dniu 29 września 2016 r. w klasie Ia odbyło się spotkanie z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Zajęcia dotyczyły tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym tj. poruszanie się po drodze w charakterze pieszego, prawidłowym zachowaniem podczas przejazdu samochodem, tramwajem, autobusem. Policjanci udzielili dzieciom praktycznych porad związanych z bezpiecznym przechodzeniem przez jezdnię rejonie szkoły oraz podczas całej drogi z domu do szkoły.
 








KWIECIEŃ 2016

W kwietniu dla uczniów klas I odbyły się zajęcia z funkcjonariuszem straży miejskiej pt. „Po drodze nam z LEGO”.  Uczniowie poprzez zabawę poznawali zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzięki aktywnemu uczestniczeniu w zajęciach oraz zabawie klockami LEGO przyswajali zasady, które pozwolą uchronić je przed niebezpieczeństwami czyhającymi na drodze.


MARZEC 2016
W dniu 21 marca 2016 w naszej szkole odbyły się zajęcia z funkcjonariuszami straży miejskiej dla klas IV na temat: „Jestem bezpieczny -  wiem, jak zachować się w sytuacji zagrożeń” oraz dla klas VI na temat: „Odpowiedzialność prawna nieletnich”. Zajęcia dotyczyły bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnianie przez nich czyny. Zagadnienia podejmowane podczas spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Świadczą o tym liczne zapytania kierowane do funkcjonariuszy straży miejskiej.


MAJ 2015
W dniu 19 maja 2015 w naszej szkole odbyły się zajęcia z pracownikiem straży miejskiej dla klas I na temat: „Zagrożenia w życiu ucznia”. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, pokazała, jak należy zachowywać się w sytuacjach różnego rodzaju zagrożeń zdrowia, a nawet życia. Uczniowie mogli zadawać pytania, na które gość bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadał.
Spotkanie wszystkim bardzo się podobało, a przekazana wiedza z pewnością na długo zostanie w pamięci.


LUTY 2015
W dniu 26 lutego 2015 w naszej szkole odbyły się zajęcia z pracownikiem straży miejskiej dla klas IV na temat: "Jestem bezpieczny - wiem, jak zachować się w sytuacji zagrożeń" oraz dla klas V i VI na temat: "Odpowiedzialność prawna nieletnich". Uczniowie zapoznali się z bezpiecznymi formami spędzania wolnego czasu, z niebezpieczeństwami czyhającymi na nich podczas korzystania z Internetu. Dzięki zajęciom uczniowie zdobyli ważne informacje na temat bezpiecznego zawierania znajomości poprzez Internet oraz kontaktowania się za pomocą komunikatorów. Uczniowie dowiedzieli się, że uchylanie się od obowiązku szkolnego, palenie papierosów, picie alkoholu, wprowadzanie się w stan odurzenia, przemoc rówieśnicza, niszczenie mienia, zakłócanie spokoju to są niektóre z przejawów demoralizacji. Podczas dyskusji wskazano narastający problem przemocy słownej; wyśmiewanie, obgadywanie, poniżanie, nagrywanie na komórki oraz obrażanie w Internecie. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom odpowiedzialności za własne czyny oraz odpowiedniego reagowania na niepożądane zachowania.
 


Kwiecień 2013
W dniu 24.04.2013 r. odbyła się prelekcja dla rodziców na temat: "Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami płynącymi z sieci (Internet)", która została przeprowadzona przez pracowników Straży Miejskiej w Katowicach. Rodzice zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeniami płynącymi z niewłaściwego ich korzystania. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę kontroli nad dzieckiem korzystającym z sieci m.in. zawieranie przez dzieci znajomości na portalach społecznościowych, umawianie się z osobami poznanymi w sieci, przekazywanie swoich prywatnych danych, obrażanie się na czacie. 
Dobre rady dla rodziców:
1. ROZMAWIAJ. Rozmawiaj jak najwięcej z dzieckiem. Nie karz go za błędy, o których ci mówi. Rozmawiaj z innymi rodzicami, wymieniajcie spostrzeżenia na temat działań waszych dzieci w Internecie.
2. ZDOBYWAJ WIEDZĘ. Surfuj po sieci, aby samemu odkryć tajemnice Internetu. Pokaż wartościowe strony dziecku, zachęcaj je do szukania wiedzy w Sieci. Bądź przykładem!
3. UCZ. Ucz dziecko i ostrzegaj przed niebezpieczeństwami w Internecie. Naucz zasad bezpiecznego kontaktu z innymi w sieci.
4. USTAL ZASADY. Wspólnie z dzieckiem określcie, ile czasu będzie spędzało dziennie przy komputerze. Zabroń dziecku podawania swoich danych osobowych, takich jak nazwisko, numer telefonu czy adres zamieszkania. Powiedz o odpowiedzialności karnej za nękanie innych w Sieci, podszywanie się pod innych użytkowników na internetowych aukcjach, itp.
5. REAGUJ. Zawiadamiaj policję o przestępstwach, a administratorów portali o niewłaściwych zachowaniach internautów. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko jest nękane w Sieci lub stało się ofiarą przestępcy seksualnego, natychmiast zapewnij mu wsparcie psychologa.
6. ZABEZPIECZ SPRZĘT. Wspomagaj swoją czujność programami filtrującymi treści i programami antywirusowymi. Regularnie aktualizuj oprogramowanie.
7. GROMADŹ DANE. Zaznaczaj opcję archiwizowania rozmów na wirtualnych czatach i komunikatorach. Będą podstawą dochodzenia policyjnego w razie niebezpiecznej sytuacji.

 
Luty 2013

W 05.02.2013 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia z pracownikami straży miejskiej w Katowicach dla klasy VI na temat: „Odpowiedzialność prawna nieletnich”. Uczniowie zapoznali się z pojęciami odpowiedzialności prawnej, zostali poinformowani również o swoich prawach i obowiązkach w świetle obowiązującego prawa. Zajęcia miały na celu budowanie wśród uczniów poczucia odpowiedzialności za własne czyny oraz uświadomienie, jaką należy przyjąć postawę, gdy ktoś namawia do czynu zabronionego.


Styczeń 2013

W dniu 18 stycznia 2013 w naszej szkole odbyły się zajęcia dla klas IV – V z pracownikiem straży miejskiej. Zajęcia na temat „Jestem bezpieczny -  wiem, jak zachować się w sytuacji zagrożeń” pokazały uczniom zagrożenia, jakie można spotkać w życiu codziennym (na terenie szkoły, na podwórku, w trakcie wypoczynku). Uczniowie zapoznali się z bezpiecznymi formami spędzania wolnego czasu, z niebezpieczeństwami czyhającymi na nich podczas korzystania z Internetu. Dzięki zajęciom uczniowie zdobyli ważne informacje na temat bezpiecznego zawierania znajomości poprzez Internet oraz kontaktowania się za pomocą komunikatorów. Uczniowie mieli również możliwość do czynnego udziału w zajęciach poprzez zadawanie pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.




Grudzień 2012

W I semestrze 2012/2013 w klasach I - III odbyły się zajęcia z pracownikami straży miejskiej. Uczniowie poprzez zabawę klockami Lego poznali podstawowe znaki drogowe, zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przechodzenia przez jezdnie oraz bezpiecznego wypoczynku nad wodą.  Dzieci przypomniały sobie podstawowe numery telefonów alarmowych oraz ćwiczyły umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach trudnych. Zajęcia były bardzo ciekawe, wzbogaciły u uczniów podstawową wiedzę o zasadach bezpieczeństwa